tarcza21.png

Ogólniak z tradycjami.

Szkoła z bogatą tradycją pielęgnowaną nieprzerwanie od 1945 roku, która jednocześnie dynamicznie się zmienia, chcąc zapewnić swoim wychowankom nowoczesne metody i formy kształcenia. Nawiązujemy kontakty z uczelniami wyższymi, interesującymi ludźmi oraz lokalnymi firmami i organizacjami, aby jak najlepiej przygotowywać uczniów do wejścia w dorosłość. Tworzymy zgraną społeczność, w której dbamy o to, aby każdy się w niej odnalazł i mógł rozwijać swoje zdolności.

Profile kształcenia:

Profil politechniczny

Z myślą o wszystkich marzących o studiach technicznych, dla których zgłębianie matematyki i fizyki jest szczególnie istotne. Dodatkowo proponujemy kółko matematyczne oraz udział naszych uczniów w zajęciach organizowanych przez uczelnie wyższe.

 

filmpromocyjny

tarcza21.png

Ogólniak z tradycjami.

Szkoła z bogatą tradycją pielęgnowaną nieprzerwanie od 1945 roku, która jednocześnie dynamicznie się zmienia, chcąc zapewnić swoim wychowankom nowoczesne metody i formy kształcenia. Nawiązujemy kontakty z uczelniami wyższymi, interesującymi ludźmi oraz lokalnymi firmami i organizacjami, aby jak najlepiej przygotowywać uczniów do wejścia w dorosłość. Tworzymy zgraną społeczność, w której dbamy o to, aby każdy się w niej odnalazł i mógł rozwijać swoje zdolności.

Profile kształcenia:

Profil politechniczny

Z myślą o wszystkich marzących o studiach technicznych, dla których zgłębianie matematyki i fizyki jest szczególnie istotne. Dodatkowo proponujemy kółko matematyczne oraz udział naszych uczniów w zajęciach organizowanych przez uczelnie wyższe.

filmpromocyjny

 

Nowości

UE banner

 
ekopracownia logo
Ekopracownia - zielone serce szkoły! - ekopracownia i wydarzenia były możliwe dzięki dofinansowaniuw ramach programu RWEE ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Zielonej Górze 

Ogłoszenia

Plan dostępności nauczycieli
w roku szkolnym 2024/25

 

UWAGA UCZNIOWIE KLAS PIERWSZYCH!

Na początku września odbędzie się w szkole kiermasz podręczników, na którym będzie można odkupić używane podręczniki od starszych uczniów.

Prosimy nie kupować żadnych podręczników do nauki języków obcych. Po napisaniu przez uczniów testów poziomujących, nastąpi przydział do grup językowych i wtedy podane zostaną podręczniki dla konkretnych grup.

 


lista podręczników do pobrania tutaj


>> KLAUZULA INFORMACYJNA RODO <<

 

podaniedoskoly
regulamin 
poznajnaszaszkole
filmpromocyjny   

System nauczania języków obcych w naszym Liceum Ogólnokształcącym.
Oferujemy 4 języki obce w wymiarze 2 i 4 lub 5 godzin tygodniowo.


angielski niemiecki francuski rosyjski

Mamy wypracowany efektywny system podziału na grupy językowe w zależności od poziomu zaawansowania. Test diagnostyczny, przeprowadzany 1 września, pozwala tak dobrać uczniów w grupach, aby mieli równe szanse, a ci najlepsi możliwość rozwijania wiedzy na najwyższym poziomie. Uczniowie grup 2 i 4 lub 5 godzinnych mogą zdawać egzamin maturalny. Grupy zaawansowane koncentrują się na zadaniach przygotowujących do egzaminu dojrzałości, grupy 2 godzinne realizują materiał w taki sposób, aby przygotować uczniów do praktycznego wykorzystania wiedzy, do roli przyszłych pracowników, turystów, odbiorców kultury. 

W szkole organizowane są imprezy promujące naukę języków obcych. W czasie tych "Dni Języków" uczniowie przygotowują występy sceniczne, wystawy, plakaty, prezentacje multimedialne, biorą udział w konkursach i akcjach charytatywnych. Pozwala to uczniom lepiej poznać kraje, których języka się uczą. Wszystko to odbywa się w atmosferze zabawy, przy muzyce. Uczniowie I LO biorą udział i zdobywają wysokie miejsca w konkursach organizowanych przez np. Collegium Polonicum w Słubicach, UZ, JERSZ. Nauczyciele przeprowadzają eliminacje do olimpiad językowych, realiują projekty językowe eTwinning. 

W szkole pracują językowcy z doświadczeniem, kreatywni i zaangażowani. Poszerzają swój warsztat metodyczny na kursach i warsztatach. Wszyscy korzystamy z najlepszych podręczników z płytami DVD, oprawą internetową, co pozwala uczyć w sposób nowoczesny.

 

Zapraszamy w mury naszej szkoły.

BEZPŁATNY KREATOR ZDJĘĆ DO MLEGITYMACJI

>>POBIERZ<<

Instrukcja do kreatora

>>ZOBACZ<<

„Brązowa” Szkoła 2022

„Brązowa” Szkoła 2022

Biblioteka szkolna
Katalog Online

Biblioteka szkolna Katalog Online

Film promocyjny

Informacja o LO w języku migowym

Niezwykła pasja Piotra Marczeni

piotr marczenia mUczeń naszej szkoły Piotr Marczenia od sześciu lat oddaje się wyjątkowej i nietypowej pasji – ratuje od zapomnienia przedwojenny, poniemiecki, ewangelicki cmentarz w Podłej Górze (niem. Steinbach). 

Od Piotra dowiadujemy się, że cmentarz formalnie zamknięto 22 czerwca 1972 roku. Niedługo potem przystąpiono do likwidacji nekropolii. Najbardziej ucierpiała jej najstarsza część – z postumentów zrzucono i rozbito około 40 najbardziej okazałych nagrobków  wykonanych z piaskowca. Niestety, żaden z nich nie zachował się w całości. Dzieła zniszczenia dopełnili kamieniarze, wywożąc praktycznie wszystkie marmurowe oraz granitowe tablice.

Rabunek i dewastacja sprawiły, że miejsce to z czasem uległo zapomnieniu. Zaniedbany cmentarz  porósł gąszczem krzaków i służył za śmietnisko.

Pamięć o dawnych mieszkańcach Podłej Góry postanowił przywrócić właśnie Piotr, który wraz z rodzicami pracuje nad restauracją zniszczonych nagrobków – kompletuje płyty nagrobne, uzupełnia zniszczone szklane tablice i naprawia zdewastowane rzeźby oraz figury. 

W pracy rekonstrukcyjnej wykorzystuje wiedzę z dziedziny epigrafiki, której znajomość jest niezbędna do analizy napisów (epigrafów) m.in. na płytach nagrobnych oraz własne – autorskie metody ratowania tego zapomnianego miejsca.

Dodatkowo, aby zidentyfikować pochowanych tam mieszkańców Piotr zgromadził i stale powiększa bogate archiwum poświęcone dawnym mieszkańcom Podłej Góry. Wiedzę o nich, co podkreśla, czerpie z relacji ich potomków, ale także z własnych badań:  Korzystałem ze zbiorów Muzeum Regionalnego, Archiwum Państwowego w Zielonej Górze oraz w Gorzowie Wlkp, Bundesarchivu w Berlinie oraz Heimatkreisu Zuellichau-Schwiebus.

W swojej kolekcji Piotr posiada także wiele archiwalnych zdjęć mieszkańców Podłej Góry, które pieczołowicie rekonstruuje cyfrowo.

Piotr od kilku lat także samodzielnie bada historię tego niezwykłego miejsca. Odkrył kilka ciekawych faktów związanych z początkami nekropolii. Nie do końca też zgadza się ustaleniami Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który w karcie cmentarnej, wykonanej w 1990 r. zapisał, że cmentarz założono w drugiej połowie wieku XIX. Zdaniem Piotra – miało to miejsce wcześniej – na przełomie XVIII i XIX wieku, gdyż nekropolię notowano na mapach już w 1826 roku. Podczas prac odnalazłem fragment płyty epitafijnej z dwoma datami: 1757 oraz 1762, co rzeczywiście może sugerować osiemnastowieczny rodowód cmentarza.

Według Piotra chowano na nim zarówno katolików, jak i ewangelików. Co ciekawe, odnajdziemy na nim również polskie nazwiska (2 zachowane nagrobki z rodziny Grosz – XIX wiek; niezachowane nagrobki Borowskich, Wąsowskich, Ratajczaków, Matosinków – XIX/XX wiek). Ostatni pochówek odbył się pomiędzy 1946 a 1948 rokiem – pochowano tam młodego Niemca, który zginął podczas rozbrajania miny.

Niestety zaangażowanie oraz wysiłek Piotra nie zawsze spotyka się z uznaniem innych. W ostatnim czasie zrekonstruowane przez niego nagrobki zostały zniszczone przez nieznanych wandali, ale dewastacja nie zniechęciła Piotra do dalszej pracy – i jak sam podkreśla – na pewno nie zaprzestanie dalszego ratowania zapomnianych nagrobków.

Za swoje zaangażowanie, determinację oraz niezwykłą pasję Piotr Marczenia w kwietniu 2021 r. został  nominowany w plebiscycie Osobowość Roku 2020 Gazety Lubuskiej w kategorii Działalność społeczna i charytatywna.

Trzymamy kciuki!

Zapraszamy do obejrzenia galerii, w której zobaczymy efekty prac Piotra.

galeria

I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza

Park Chopina 2
66-200 Świebodzin lubuskie
tel.: +48 68 3823029
mail: liceum@lo.swiebodzin.pl

NIP 927-196-34-13 
REGON 081081202  

Bank Spółdzielczy w Siedlcu
47 9660 0007 0021 5619 2000 0010

epuap 1

Redakcja strony

 

Strona I Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzinie jest złożona w całości z materiałów stworzonych oraz opracowanych przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i projekty związane z rozwijaniem strony. Wszystkich, którzy chcą pomóc w udoskonalaniu naszego szkolnego portalu lub podzielić się doświadczeniami, wesprzeć pomysłami, serdecznie zapraszamy do współpracy.

mail:webadmin@lo.swiebodzin.pl

sienkiewicz logo

 

UE banner